TurizmasTurizmas

Vilniaus Katedra
2009 Spalio 7 d. Trečiadienis

Vilniaus katedra (pilnas pavadinimas — Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika) yra vienas monumentaliausių statinių visame mieste. Patyrusi gausybę gaisrų, rekonstrukcijų, perstatymų, netgi buvusi apleista, dabar jau restauruota pagrindinė Lietuvos tikinčiųjų Romos katalikų šventovė yra tikra Vilniaus puošmena.

Pirmoji katedra Vilniuje buvo pastatyta dar XIII a., tačiau ją ne kartą buvo nuniokojęs gaisras, todėl praktiškai kiekvienas naujas Lietuvos Didysis Kunigaikštis turėdavo iš naujo perstatyti pagrindinius sostinės maldos namus.

Vis dėl to į tokią, kokia ji yra dabar, Vilniaus katedra panaši tik nuo 1801 m., kai jos rekonstrukcijos ėmėsi žymus lietuvių architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius. Nuo tada Vilniaus katedra yra klasicistinio stiliaus, o fasadą puošia trys šv. Elenos, šv. Kazimiero ir šv. Stanislovo skulptūros. Pastarosios sovietmečiu buvo nugriautos ir tik atgavus nepriklausomybę iš naujo atkurtos (autorius — Stanislovas Kuzma). 1949-1988 m. laikotarpis apskritai buvo gana sudėtingas. Arkikatedra buvo uždaryta, ten sukaupti turtai išgrobstyti arba perleisti kitoms institucijoms, o pačiuose maldos namuose įrengta paveikslų galerija.

Tik 1988 m. tikintiesiems pavyko susigrąžinti prarastą turtą. Katedra vėl atidaryta, reguliariai pradėta laikyta mišias. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Vilniaus arkikatedrą savo apsilankymu pagerbė ir pats Romos popiežius Jonas Paulius II.

Dabar Gedimino prospekto pradžioje esanti bazilika kviečia miesto tikinčiuosius ir svečius apsilankyti restauruotuose ir atstatytuose pastatuose – tiek pačioje arkikatedroje, tiek šalia esančioje didžiulėje varpinėje.

Katedros aikštė šiais laikais yra tapusi susitikimų vieta, čia miestiečiai mėgsta ilsėtis. Pačioje arkikatedroje įrengta atvira ekspozicija, kurioje atskleidžiama ilga ir sudėtinga statinio istorija. Anksčiau bazilikos rūsiuose buvo laidojami įžymūs ir nusipelnę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovai bei dvasininkai. Arkikatedroje esančioje parodoje galima susipažinti su daugybe dalykų, kuriuos slepia požemiai ir rūsiai, esantys giliai po Vilniaus bazilika.

Įspūdingas klasicistinis stilius, pribloškiantis interjeras, didingumas ir daugybė kitų įspūdžių laukia visų, kurie aplankys Vilniaus Arkikatedrą. Tai ne tik paprasti maldos namai, tačiau tikra istorinė vertybė ir meno paminklas.

Rašyti komentarą
Jūsų vardas

Komentaras
Kodas


Renginių kalendoriusRenginių kalendorius

P A T K Pe Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kontaktai:                                                 
info@vilniusbynight.lt
© Vilnius by Night 2009-2010

Reklamos klausimais:
reklama@vilniusbynight.lt