TurizmasTurizmas

Vilniaus šventovė - Aušros Vartai
2009 Spalio 7 d. Trečiadienis

Aušros vartai -  vienas reikšmingiausių Vilniaus simbolių, vienas svarbiausių istorinių, kultūrinių ir religinių monumentų bei pasaulietinio turizmo ir religinės piligrimystės objektų, įeinančių į pačių lankomiausių vietų sąrašą. Dėl Gailestingumo Motinos paveikslo Aušros vartai plačiai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, taipogi kitose kultūriškai artimose valstybėse.
Šie gotikinio stiliaus vartai buvo vieni iš pirmųjų Vilniaus vartų, įrengtų kartu su miesto gynybine siena XVI amžiuje, siekiant apsisaugoti nuo totorių grėsmės. Aušros vartai, pirmąkart paminėti 1514 metais, anksčiau vadinti Medininkų vartais, nes pro juos vedė kelias į senąją Medininkų pilį. Dabartinis pavadinimas - Aušros vartai - gali būti kilęs ir nuo Aštriųjų vartų pavadinimo, mat stovi pietiniame miesto gale, anuomet vadintame Aštriuoju. Yra ir kita, daug vėliau paplitusi vardo kilmės versija, teigianti, kad vartai yra Rytų pusėje, kur teka saulė ir brėkšta aušra. Čia galėjo prisidėti ir Švč.Marijos, kuri vadinama Aušros žvaigžde, kultas.
Aušros vartų koplyčioje esantis Švč.Marijos, dar tituluojamos Aušros vartų madona arba Vilniaus madona, paveikslas kaip stebuklingas garbinamas jau daugiau nei tris šimtus metų. 
Manoma, kad Vilniaus magistrato užsakymu paveikslas sukurtas apie 1620-1630 metus pagal Nyderlandų dailininko Martino de Voso pavyzdį. Renesanso stiliaus paveikslas (200x162x2 cm) tapytas tempera (vėliau - aliejiniais dažais) ant iš aštuonių lentų suklijuoto ąžuolinio skydo.
Nuo XVII amžiaus vidurio laikomą stebuklingu paveikslą liudija tūkstančiai votų. Tai - tikinčiųjų paaukoti padėkos ženklai. Jie byloja apie Gailestingumo Motinos užtarimu patirtas malones. Daugelis votų yra labai paprasti: širdelės, besimeldžiančių žmonių figūrėlės, akių, rankų, kojų atvaizdai. Pirmasis istoriniuose šaltiniuose paminėtas votas paaukotas, manoma, dar 1671 metais. Tai lentelė su stebuklingo įvykio - vaiko išgelbėjimo - atvaizdu.
Koplyčios lobyne šiandien saugoma ir atminimo dovanų, daugiausia paliktų iš užsienio atvykusių maldininkų grupių. Tai  - ne vien patirtų malonių liudijimai, bet ir pagarbos, atsidavimo Dievo Motinai išraiška. Daugybę votų žmonės paaukojo patyrę tai, ką savo gyvenime atpažino kaip Gailestingumo Motinos užtarimu įvykusius stebuklus - pasveikimą iš sunkios ligos, nuostabų išsigelbėjimą iš pavojaus ar sunkios gyvenimo padėties. Ne mažiau svarbi yra ir Aušros vartuose patiriama dvasinė pagalba - parama vidinėje dvasinėje kovoje, artimųjų atsivertimas ar išminties dovana sunkių pasirinkimų metu.
Šis paveikslas žinomas visame pasaulyje. Nemažai jo kopijų yra kitų šalių bažnyčiose.

 

Rašyti komentarą
Jūsų vardas

Komentaras
Kodas


Renginių kalendoriusRenginių kalendorius

P A T K Pe Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kontaktai:                                                 
info@vilniusbynight.lt
© Vilnius by Night 2009-2010

Reklamos klausimais:
reklama@vilniusbynight.lt